Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł Srebrnej Szkoły 2024

25-08-2022

Witaj SZKOŁO!

    
23-08-2022

Informacje

Bitwa Warszawska
15  sierpnia - Święto Wojska Polskiego ustanowione  zostało na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia1920r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W  bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

15 sierpnia to także święto kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Część i chwała bohaterom!! Opracowała K.Rudnicka
Przed chwilą zaczęliśmy upragnione wakacje a grupa naszych uczniów szykuje się na tygodniowy wyjazd w dniach  23/31.08 w ramach SZKOŁY LETNIEJ projektu IV edycji Akademii Pileckiego. W projekcie udział biorą uczniowie klas: II G Marcin i Maciej Brzezowscy, III A: Helena Bartczak, Sebastian Sąciński. Film i prezentacja naszej grupy została zauważona przez jury Akademii co zaowocowało przejściem do kolejnego etapu projektu  i naszego wyjazdu; zwiedzać będziemy miejsca związane z działalnością Witolda Pileckiego, odwiedzimy Auschwitz - miejsce, z którego uciekł rotmistrz weźmiemy udział w warsztatach historycznych, szkoleniach i spotkaniach z interesującymi ludźmi. Wakacje napewno nie będą nudne. Opracowała K.Rudnicka
Zgodnie z przemową Pana Dyrektora kolejny rok szkolny można już oficjalnie uznać za zakończony.
Kolejne dziesięć miesięcy za nami. Były to miesiące wytężonej pracy, ale też zabawy i przeróżnych atrakcji.
Gratulujemy wszystkim, którzy osiągnęli wymarzone wyniki i życzymy Wam udanego i bezpiecznego wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu :)
W dniu 14 czerwca 2022 roku delegacja z naszej szkoły udała się do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego  w Łodzi  na konferencję, podczas której dokonano podsumowania XXXV edycji OWE wraz z wręczeniem nagród. Laureatka naszej szkoły – Wiktoria Maszczyk – nie mogła być obecna z powodów osobistych, ale przygotowała specjalne nagranie, które zostało odtworzone podczas przemówień laureatów i finalistów. W trakcie wizyty uczestnicy mieli także okazję wysłuchać wykładu, przeprowadzonego przez doktora habilitowanego Marka Matejuna. Jednak największą atrakcją okazało się przypadkowe spotkanie z Miss World 2021 – Karoliną Bielawską. Wszyscy uczestnicy byli bardzo podekscytowani, ale w szczególności jej męska część. 
13 czerwca klasa 2B pod opieką p. Agnieszki Kłosowicz uczestniczyła w warsztatach w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Piotrkowie Tryb., dotyczących stresu w pracy. W czasie zajęć prowadzonych przez doradcę zawodowego p.Aleksandrę Zając, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę (zdobytą na lekcjach obsługi klienta) na temat źródeł, objawów i skutków stresu w pracy. Uczestnicy identyfikowali źródła własnego stresu i badali jego poziom, wypełniając test. Poznali również wiele metod radzenia sobie ze stresem w życiu osobistym i w pracy. Zdobyte przez nich umiejętności należą do cenionych na rynku pracy kompetencji personalno –społecznych, dlatego warto je ciągle rozwijać.
Opracowała:
A.Kłosowicz
3 czerwca w naszej szkole gościliśmy Pana Grzegorza Cicheckiego, kierownika Inspektoratu
Transportu Drogowego w Piotrkowie Tryb. Nasi logistycy z klasy 3L otrzymali z „pierwszej
ręki” porcję fachowej wiedzy dotyczących m.in. zadań wykonywanych przez ITD, zasad
przeprowadzania kontroli drogowej, niezbędnej dokumentacji w transporcie drogowym, norm
czasu pracy kierowcy, przewozu towarów niebezpiecznych i nienormatywnych.
Ciekawość uczniów wzbudziły przypadki nieprzestrzegania przepisów przez kierowców oraz
mandaty i grzywny nakładane przez ITD na firmy transportowe.
Organizując to spotkanie Pani Agnieszka Kłosowicz dała uczniom możliwość poznania
branży transportowej od strony praktycznej. Zajęcia te przyczyniły się do ugruntowania
wiedzy zawodowej zdobywanej na lekcjach i były ciekawym uzupełnieniem procesu
dydaktycznego naszych logistyków.
Opracowała: A. Kłosowicz

Kontakt

ul. Leonarda 12/14
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Wtorek 16 lipca 2024

Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda

Na skróty