Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł Srebrnej Szkoły 2024

14 października, czyli w Dniu Edukacji Narodowej nasza szkoła zamieniła się w prawdziwy talent show, a to wszystko za sprawą przedstawienia przygotowanego przez naszych uczniów i Auryn Ekonomik. Można by się teraz rozpisywać dłuuugo, ale do sedna: BYŁO PIĘKNIE!!! DZIĘKUJEMY!!!
28 września odbyły się Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej O tytuł mistrza szkoły rywalizowało 6 drużyn z klas: 1B, 1DGAR, 2DHG, 4L, 4AH, 4B. Zawody trwały cały dzień na szkolnym boisku Rywalizacja była bardzo zacięta. Drużyny reprezentowały wysoki poziom. 1 miejsce zdobyła drużyna z klasy 4BD, którzy obronili tytuł mistrza szkoły. 2 miejsce klasa 4L 3 miejsce klasa 4AH Gratulujemy wszystkim uczestnikom 🙂
26-09-2022

Sukces Alicji!!!

W dniu 17.09.2022 uczennica naszej szkoły Alicja Wiśniewska uczennica klasy 3G wzięła udział i zajęła III miejsce w Miedzynarodowym Festiwalu Tańca w Powietrzu w Poznaniu w kategorii : profesjonaliści wiekowi 16-17 latków .Alicja gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W dniu dzisiejszym 20 września br. uczniowie klas 4A, 4B i 4C w ramach doradztwa zawodowego wraz z wychowawcami uczestniczyli  w prelekcjach na tematy związane z przyszłą drogą zawodową, tj.: Nowoczesne usługi w zakresie planowania kariery zawodowej oraz diagnozowania predyspozycji zawodowych, Kompetencje miękkie w cenie, Rozwój zawodowy i kształcenie w OHP. Po prelekcji młodzież mogła zapoznać się z propozycjami instytucji związanych ze służbą więzienną, wojskiem oraz z możliwością zdobycia dodatkowych kwalifikacji związanych z zawodami mundurowymi.
MWB
19 września 2022r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjściu do kina „Helios” na pierwszy polski film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. zatytułowany "Orlęta. Grodno'39".
Film przedstawia  dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona.
17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

Przed samym atakiem, komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow odczytał ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu krótką notę, w której nie wspominając ani słowem o antypolskiej zmowie Stalina z Hitlerem, za powód wkroczenia wojsk sowieckich do Polski i unieważnienia polsko-sowieckiej umowy o nieagresji podawał „wewnętrzne bankructwo państwa polskiego” i „troskę Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską”.

Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). Inwazję poprzedziło szczegółowe wywiadowcze rozpoznanie potencjału militarnego polskich sił wojskowych i przygotowanie zakrojonych na szeroką skalę aresztowań polskiej elity państwowej. Atak został przeprowadzony z ogromną siłą na dwóch frontach. Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy. Sytuację dodatkowo pogarszała dyrektywa Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o unikaniu walk z jednostkami ACz i wycofywaniu oddziałów WP do Rumunii i na Węgry.

17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.
Opracowała K.Rudnicka

Właśnie wczoraj  wróciliśmy do domu  po zakończonym projekcie Akademii Witolda Pileckiego. Helena Barczak, Sebastian Sąciński oraz Maciej i Marcin Brzezowscy. W czasie dziewięciodniowego wyjazdu na południe Polski zwiedziliśmy Kraków, Auschwitz – Birkenau, podążaliśmy szlakiem ucieczki Pileckiego z obozu - według słynnego “Raportu Witolda”. Odwiedziliśmy również  miejscowość Jamna, gdzie wstępnie pracowaliśmy nad swoim projektem. Braliśmy udział w wielu warsztatach   , które napewno pomogą nam w realizacji założonego celu. W tym czasie zawarliśmy wiele  znajomości i przyjaźni; nawet z tak dalekiego miejsca jak grupa Polaków z Karagandy. Teraz czeka nas półrocze pełne pracy nad projektem, a efektami na pewno będziemy się dzielić na naszych stronach internetowych. Opracowali uczestnicy projektu.

1 września 1939 o 4:45 pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzelał Westerplatte. Dwie minuty wcześniej niemieckie bombowce zaatakowały Wieluń. Ostatni rozkaz Hitlera brzmiał: ”Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”. Rozpoczął się największy konflikt w dziejach ludzkości.
Kampania wrześniowa była pierwszym triumfem niemieckiej doktryny Blitzkriegu, ale historia zapamiętała też bohaterstwo i osamotnienie walczącej Polski oraz cios w plecy, zadany nam 17 września 1939 przez ZSRR. Westerplatte, Mokra, Bzura, Kock – te miejsca stały się symbolami heroicznego boju z miażdżącą przewagą wroga, prowadzonego nieraz do ostatniego pocisku. Defilada oddziałów niemieckich i sowieckich w Brześciu nad Bugiem była zapowiedzią IV rozbioru Polski, potwierdzonego 28 września 1939 w układzie o przyjaźni i granicach między Rzeszą Niemiecką, a ZSRR.
Klęska nie złamała woli walki Polaków. Jeszcze we wrześniu powstały pierwsze struktury konspiracyjne – zalążki przyszłej Armii Krajowej. Poza granicami wkrótce odbudowano regularne Polskie Siły Zbrojne. Powstał rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Wrzesień 1939 pokazał też, że nowa wojna różni się od wszystkich dotychczasowych. Niemcy z premedytacją atakowali nie tylko polską armię, ale też ludność cywilną. Setki tysięcy uciekających mieszkańców było bezlitośnie ostrzeliwanych przez samoloty Luftwaffe, a elitę narodu eksterminowały postępujące za frontem oddziały Einsatzgruppen. Celem stały się też bezbronne miasta. Taki los spotkał m.in. Wieluń i Warszawę, której tragedię uwiecznił na zdjęciach amerykański korespondent wojenny Julien Bryan. Opracowała K.Rudnicka


Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe obchodzone 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Upamiętnia zryw Polaków, który zapoczątkował upadek komunizmu w Polsce i w Europie Środkowej.Za Porozumienia Sierpniowe uważa się umowę podpisaną 31 sierpnia 1980 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina przez Lecha Wałęsę, reprezentującego strajkujących stoczniowców i wicepremiera rządu PRL Mieczysława Jagielskiego. Ale porozumień było więcej: pierwsze podpisano 30 sierpnia w Szczecinie, a kolejne w Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Hucie Katowice (11 września).

Pierwsze strajki latem 1980 r. rozpoczęły się w Lublinie i w Świdniku. Wtedy zaczęły się rozprzestrzeniać po kraju. Najważniejszy, w StoczniGdańskiej, rozpoczęły 14 sierpnia Wolne Związki Zawodowe. Żądano przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. Wałęsa przybył do stoczni i objął kierownictwo strajku, godząc się na zakończeniu protestu po uzyskaniu obietnicy realizacji postulatów płacowych.

Na wniosek strajkujących ogłoszono jednak strajk okupacyjny i solidarnościowy z innymi zakładami. Żądania strajkujących w Stoczni Gdańskiej zawarto w 21 punktach. Dotyczyły one m. in. możliwości rejestracji wolnych, niezależnych i samorządnych związkówzawodowych, co otworzyło drogę do legalnego działania Solidarności. Kolejne mówiły o zniesieniu cenzury, przywróceniu do pracy represjonowanych pracowników oraz o reformie gospodarczej, która zakładała samorząd przedsiębiorstw. Domagano się również zniesienia przywilejów partyjnych, przestrzegania konstytucji w kwestiach wolności słowa i społecznego dostępu do mediów. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) w Stoczni Gdańskiej ogłosił postulaty 17 sierpnia. Wywieszono je spisane na tablicach przy bramie nr 2.Mimo że wciąż starano się złamać strajkujących, 21 sierpnia przyjechała do Gdańska komisja rządowa. Dwa dni później rozpoczęto rozmowy. 28 sierpnia MKS reprezentował już blisko 700 tysięcy strajkujących pracowników z 700 zakładów w kraju, dlatego strajkujący zaproponowali, żeby umowa z rządem miała charakter ogólnopolski. Dokument końcowy podpisano 31 sierpnia o godz. 16.00.

W 2003 r. sierpniowe postulaty zostały wpisane na listę UNESCO najważniejszych dokumentów świata. Oryginalne tablice od 2014 r. można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańskim.

Dzień Solidarności i Wolności obchodzony był po raz pierwszy w 25. rocznicę Porozumień Sierpniowych, 31 sierpnia 2005 roku. Opracowała  K.Rudnicka

Kontakt

ul. Leonarda 12/14
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Wtorek 16 lipca 2024

Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda

Na skróty