Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim


Ostatni tydzień ferii  minął  mi pod znakiem wolontariatu w Instytucie Pileckiego. W tym czasie  zapoznałem się z wszystkimi etapami pracy w dziale filmowym; począwszy od umieszczenia swoich materiałów w wewnętrznej bazie filmowej Instytutu, aż do montażu kilku filmów na kanał „Świadkowie epoki”, kończąc na nagraniu następnej notacji historycznej. Już wiemy, że to początek dobrej współpracy.
Opracował: Marcin Brzezowski kl.III G
W dniach 23- 27.01 uczeń naszej szkoły Marcin Brzezowski  z klasy IIIG w zawodzie : technik fotografii i multimediów rozpoczął wolontariat w Zespole ds.Projektów Filmowych  Akademii W.Pileckiego w Warszawie.Przypomnijmy uczniowie naszej szkoły: Helena Barczak  ,Sebastian Sąciński oraz Marcin i Maciej Brzezowscy biorący udział w IV edycji Akademii nagrali film historyczny" Przeżycie na całe życie oraz przygotowali  prezentację historyczną "Piotrków i okolice w czasie II wojny światowej'- obie części projektu prezentowane były w MOK- u w Sulejowie ,Zamku w Piotrkowie Trybunalskim oraz w murach naszego Ekonomika społeczności szkolnej a także na podsumowaniu w Augustowie. Marcin wraz z tutorem Panem Grzegorzem Czerniakiem będzie zajmować się obróbką i dokumentacja relacji historycznych widzianych oczami świadków II wojny światowej" Świadkowie Epoki."Jest to dopiero początek drogi naszego zdolnego i pracowitego Marcina ; po powrocie poznamy więcej szczegółów jakże ważnego przedsięwzięcia dla młodego pokolenia filmowców.
20-01-2023

Studniówka 2023

Studniówkę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie zorganizowano 20 stycznia 2023 w Centrum Bankietowo-Konferencyjnym Cristal w Gospodarzu koło Rzgowa. W imprezie uczestniczyło 170 maturzystów oraz zaproszonych przez nich gości. Maturzyści i zaproszeni przez nich goście bawili się przy muzyce, którą przygotowali DJ Marcin Dzwonnik i DJ Sebastian Maślanka.
13-01-2023

MAMY TO!!!

W najnowszym Rankingu 'Perspektyw' EKONOMIK okrzyknięto najlepszym technikum w Piotrkowie Trybunalskim!!!
 
Jak co roku uczniowie naszej szkoły przynieśli karmę dla schroniska dla zwierząt. 
Pieski i kotki dziękują i pozdrawiają
W dniu 9.01.2023 r. klasy 3AR, 4A, 2G spędziły miło czas na wycieczce w Warszawie. Na początek Centrum Nauki Kopernik, następnie intensywny czas na lodowisku i na koniec obiad w Złotych Tarasach.
10-01-2023

Stefan Rowecki-Grot


W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IV L w zawodzie logistyk mieli możliwość odbycia ciekawej lekcji  oraz prelekcji historycznej w Muzeum w Piotrkowie poświęconej postaci Stefana Roweckiego ps."Grot. "Wystawa powstała z okazji 127 rocznicy urodzin Tego Wielkiego Piotrkowianina.Mlodzież dzięki merytorycznej wiedzy pracownika Muzeum p.Pawla Kendry poznała kształtowanie się postawy Roweckiego jego kariery wojskowej w czasie walk lat 1914/1918 wojny bolszewickiej  1920 roku a także powstaniu w czasie II wojny światowej AK i jej dowodzenie do roku 1943. Wystawa oraz prelekcja przybliżyła nam losy Roweckiego jako człowieka i dowódcy pierwszej niepodległej  armii polskiego podziemia w czasie II wojny. światowej.

 
W przededniu 41 rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawej prelekcji historycznej przygotowanej przez pracownika Muzeum Pana Pawła Kendrę.Młodzież zapoznała się z genezą i przebiegiem wydarzeń Grudnia 1981 roku na terenie naszego miasta. Ponadto zostały zaprezentowana materiały archiwalne i pamiątki z tamtego okresu.Dziekujemy za przybliżenie tamtych wydarzeń.Opracowała : K.Rudnicka
 W dniu 19.12.22 Akt powołania  wręcza ks. Sebastian Krawczyk wicedyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej
W dniach 09-12.12 uczniowie naszej szkoły: Helena Barczak, Sebastian Sąciński oraz Maciej i Marcin Brzezowscy laureaci IV edycji Akademii Witolda Pileckiego w Warszawie mieli zaszczyt wziąć udział  w szkole zimowej Akademii Pileckiego w Augustowie podsumowując jednocześnie IV edycję projektu.Uczestnicy wraz z turorami i opiekunem lokalnym przeprowadzili ewaluację projektu, wzięli udział w warsztatach oddziału Instytutu Pileckiego w Augustowie pt.: " Lipcowi'.W sobotę odbyła się uroczysta Gala Akademii, w której nasza młodzież zaprezentowała  fragmenty filmu " Przeżycie na całe życie"  nagranego przez Marcina i Macieja oraz prezentację lokalnych bohaterów Piotrkowa i okolic z czasów II wojny światowej  przygotowaną przez Helenę i Sebastiana .Przypomnijmy realizacja projektu odbyła się w MOK- u w Sulejowie oraz Muzeum w Piotrkowie w miesiącu listopadzie. Nasz film otrzymał owację braw na stojąco. Te trzy miesiące projektu były czasem wytężonej i rzetelnej pracy całego naszego zespołu. Młodzież naszej szkoły w najbliższym tygodniu będzie miała możliwość zobaczenia naszego przedsięwzięcia. Praca w tym projekcie była wyjątkowym doświadczeniem dla naszej całej grupy  a w szczególności dla Marcina, który rozpocznie współpracę z Instytutem. Opracowała Katarzyna Rudnicka

Kontakt

ul. Leonarda 12/14
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Środa 08 lutego 2023

Elfryda, Hieronim, Ampeliusz, Gabriela, Sebastian, Izajasz, Gniewomir, Polikarp, Juwencja, Juwencjusz, Zyta, Piotr

Na skróty