Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł Srebrnej Szkoły 2024

Wydarzenie historyczne, które przygotowała młodzież Ekonomika wraz z AWP w Warszawie w Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie  w dniu dzisiejszym o godz.9.00 nie powstałoby gdyby nie Pani Janina Chyla, Pani Maria Antosik- Markiewicz oraz Pan Stanisław Pawlikowski to dzięki ich relacji uczestnicy projektu AWP Marcin i Maciej Brzezowscy nagrali film historyczny " Przeżycie na całe życie". Jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas i powrót do  jakże nie łatwych dla Państwa  czasów dzieciństwa i młodości.To była cenna lekcja historii dla naszych uczniów z Sulejowa  oraz całej spokeczności EKONOMIKA. Jeszcze raz serdecznie Państwu dziękujemy. Opracowała : K Rudnicka
W dniu dzisiejszym  o godzinie 9.00 uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim "EKONOMIK" klas: IV A w zawodzie technik ekonomista  Helena Barczak, Sebastian Sąciński oraz III G w zawodzie technik fotografii i multimediów: Marcin i Maciej Brzezowscy - uczestnicy IV edycji konkursu Akademii Witolda Pileckiego organizowanego przez  Instytut Witolda Pileckiego w Warszawie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Sulejowie   mają zaszczyt zaprezentować  projekcję filmu historycznego" PRZEŻYCIE  NA CAŁE ŻYCIE" oraz prelekcję historyczną "PIOTRKÓW I OKOLICE W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ". Młodzież EKONOMIKA dzięki współpracy z Instytutem Pileckiego miała możliwość  poznania i gromadzenia dokumentów historycznych, wspomnień osób , które są i były żywymi świadkami historii II wojny światowej i  czasów powojennych a także możliwości zrealizowania  projektu, który dziś  zaprezentują społeczności miasta Sulejowa ale także uczniom klas ósmych szkół podstawowych w Sulejowie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie Pana Dariusza Wojtysiaka oraz wszystkim ,którzy przyczynili się do powstania naszego projektu.
W dniu wczorajszym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Dyrektorem naszej szkoły Panem Piotrem Bereską oraz opiekunkami Samorzadu Uczniowskiego Panią Anną Kaźmierczak, Anettą Gielec- Szczęsną oraz nauczycielką historii Panią Katarzyną Rudnicka wzięli jak co roku udział w  obchodach miejskich   w dniu rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości 11.11 .1918 roku  w naszym mieście .Po mszy świętej w kościele oo. Bernardynów delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Był to kolejny element naszej pamięci i tradycji  o Polakach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.Opracowała K.Rudnicka
W 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jak co roku młodzież naszej szkoły wzięła czynny udział w obchodach jakże ważnego wydarzenia: Koło Teatralno- Dziennikarskie "AURYN"wraz z p.Moniką Poźniak i Katarzyną Rudnicką przygotowało słuchowisko radiowe"Ku Niepodległej", mlodzież wykonała i udekorowała plakatami korytarze szkolne.Mlodzież wykonała także okolicznościowe kotyliony dla całej społeczności szkoły i Grona Pedagogicznego. W dniach od 7 do 10.11 w szkolnym radiowęźle mogliśmy wysłuchać recytacji wierszy i piesńi o tematyce patriotycznej.O godzinie 11.11 Samorząd Uczniowski   wraz z opiekunami p.A.Kaźmierczak i p.Anetta Gielec - Szczęsną  oraz całą spolecznością EKONOMIKA wziął udział w corocznej akcji " Szkoła do hymnu". Obchody święta niepodległości są cenna lekcją historii ,literatury, muzyki a przede wszystkim postawy patriotycznej . Opracowała K.Rudnicka
W  dniu dzisiejszym uczniowie TPS w ramach IV edycji Akademii Witolda Pileckiego organizowanej przez Instytut Pileckiego  zaprosili klasę IIG w zawodzie technik fotografii i multimediów   do udziału  w  dzisiejszej   grze miejskiej-  Śladami generała Stefana "Grota" Roweckiego. Współpraca między naszymi placówkami  i nasza młodzieżą / udział w letnim obozie w Krakowie - śladami rotmistrza Witolda Pileckiego/ jest o tyle cenna , że grupa uczniów Ekonomika także bierze udział w IV edycji Akademii Witolda Pileckiego i niedługo obejrzymy efekty pracy naszych uczniów. Dziękujemy za zaproszenie i życzymy wszystkim uczestnikom miłej zabawy poznając życie i działalność naszego lokalnego bohatera i patrioty.
W dniach 27 października oraz 28 pażdziernika 2022r. uczniowie z klasy 1B,D,H oraz 3B  wybrali się z wychowawcami na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych.
Młodzież wspólnie z paniami pomodliła się i zapaliła znicze przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów poległych w latach okupacji. Uczniowie mogli w ciszy, zadumie, posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapalić lampki przed tablicą nagrobkową, upamiętniającą mieszkańców poległych podczas II Wojny Światowej. 
W czasie wycieczki uczniowie poznawali tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. 
Na koniec uprzątnęliśmy liście z grobów nieznanych żołnierzy.
Ponadto, w związku z nadchodzącym świętem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym w dniu 28.10 przedstawiciele  koła historycznego EKONOMIKA zapalili znicze na cmentarzu przy pomniku Powstańców Styczniowych1863 roku, na grobach żołnierzy AK i nieznanego żołnierza I i II wojny światowej. Odwiedzili także grób   legendarnego Cichociemnego Adama Trybusa. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.  
26-10-2022

SEJM RP

W dniu dzisiejszym uczennice klasy IV A - technik ekonomista; Martyna i Monika Hrabskie, Helena Barczak brały udział w konkursie historycznym pt. "SEJM RP" pod patronatem Posła RP Pana Grzegorza Lorka. Ponadto uczennicy wzięły udział w interesującej prezentacji. Dziękujemy  za zaangażowanie . Opracowała : K Rudnicka
21-10-2022

Uwaga Absolwenci!!!

Matura ustna.
Dzisiaj po południu mieliśmy wielką przyjemność gościć w Dziale Filmowym AWP w Warszawie.
Marcin Brzezowski uczestnik IV edycji Akademii,  pod czujnym okiem tutora  grupy EKONOMIKA- Pana Grzegorza Czerniaka doskonalił technikę montażu zdjeć historycznych oraz  materiału filmowego nagranego przez uczestników IV edycji konkursu , który już niebawem zobaczymy w filmie pt." Przeżycie na całe życie" Dziękujęmy za cenne uwagi i sugestie.

Dziś 17.10 .2022  uczniowie klas IV A i IVL mieli zaszczyt  uczestniczyć w prelekcji na temat "Getto w Piotrkowie" przygotowanej przez Pana mgr Pawła Kendrę - pracownika Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Tryb.Getto piotrkowskie – pierwsze getto żydowskie na terenach okupowanej przez III Rzeszę Polski podczas II wojny światowej, funkcjonujące od 8 października 1939 do 29 października 1942 roku w Piotrkowie.Przed II wojną światową na obszarze powiatu piotrkowskiego zamieszkiwało 20 450 ludzi pochodzenia żydowskiego, czyli 9,2% ogółu mieszkańców powiatu. W Piotrkowie, liczącym na dzień 1 stycznia 1938 r. 51 294 mieszkańców, 21,8% stanowili mieszkańcy pochodzenia żydowskiego, czyli 11 651 Dziękujemy za interesującą prelekcje , prezentację oraz ciekawy materiał źródłowy.

Kontakt

ul. Leonarda 12/14
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Wtorek 16 lipca 2024

Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda

Na skróty