Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł Srebrnej Szkoły 2024


Dziś napiszę o wydarzeniu, o którym jeszcze 30 lat temu trzeba było milczeć. Mowa o zbrodni katyńskiej. Związek Radziecki dokonał masowych mordów poprzez strzał w tył głowy na oficerach Wojska Polskiego. Zbrodni dokonano na rozkaz Józefa Stalina 10 kwietnia 1940 roku w Lesie Katyńskim.
Jako przyczynę podjęcia takich kroków przez dyktatora z Gruzji uważa się zemstę za porażkę, którą bolszewicy ponieśli w Bitwie Warszawskiej z 15 sierpnia 1920 roku. Częściej jednak wymienia się chęć pozbycia się polskiej inteligencji, co miało spowodować brak możliwości odbudowania się polskiej państwowości.
Uchwała o przeprowadzeniu zbrodni została zawarta w tajnym postanowieniu z 5 marca 1940 roku. Dokument sygnował sam Józef Stalin. 
Przez cały okres PRL-u, władze komunistyczne zaprzeczały temu, aby to ZSRR stał za zbrodnią katyńską. Był to temat tabu. Winę próbowano zrzucić na Niemców. Do zabójczych strzałów używano niemieckich pocisków, aby uprawdopodobnić winę hitlerowców.
Miejscami rozstrzeliwań były: Katyń, Charków, Kijów Mińsk. Do tych miejsc kaźni zwożono polskich jeńców z różnych obozów zagłady jak np. Starobielsk, Kozielsk, etc.
Liczba ofiar zbrodni katyńskiej to co najmniej 21 tys. osób. Cześć Ich Pamięci!

70 lat później Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią i innymi 94 osobami lecąc do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.Miali to miejsce 10 kwietnia 2010 roku.
Opracowala K.Rudnicka
konkurs fotograficzny
W dniach 4 i 6 kwietnia 2022 roku 28 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Anny Kaźmierczak wzięło udział w dwuczęściowych warsztatach ekologicznych organizowanych w ramach projektu EKODialog prowadzonych przez Stowarzyszenie Kre-aktywni. 
Pierwsza część były to czterogodzinne zajęcia z design thinking mające na celu opracowanie rozwiązań eko głównie aplikacji dla ekologii. Prowadziła warsztaty Julia Skrzypkowska z Klientocentrycznych. Druga część były to warsztaty debatowania z decydentami, władzą, osobami decyzyjnymi poprowadzone przez Barbarę Michalską z EduKABE. Przed młodzieżą jeszcze debata z decydentami o wdrożeniu ekologicznych postaw, narzędzi, przedstawienie pomysłów z warsztatów, która odbędzie się pod koniec maja 2022 roku.
Młodzież zapoznała się z metodą design thinking. Uczniowie w grupach opracowali ciekawe pomysły na aplikację z zakresu Eko. W czasie warsztatów z debatowania poruszono wiele problemów dotyczących nie tylko najbliższego środowiska. Dzięki tym warsztatom młodzież poznała sposoby formułowania problemów oraz w jaki sposób można je spróbować rozwiązać.
A. Kaźmierczak
W dniu 30 marca b.r., w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w PiotrkowieTrybunalskim, odbyły się eliminacje miejskie XLV edycji Ogólnopolskiego Turnieju WiedzyPożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej został objęty patronatemhonorowym Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego - Krzysztofa Chojniaka,który ufundował nagrody główne. Uczestnicy rywalizowali w trzech grupach
wiekowych.Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Pielużek i Kamil Węglarski – uczniowie klasy IIIh.
Jury w składzie:
1. kpt. Mariusz Pietraszczyk - przewodniczący
2. st. kpt. Adrian Dziubecki -  sekretarz
3. kpt. Tomasz Glinka - członek
4. kpt. Hubert Łukasik - członek
wyłoniło pięciu najlepszych zawodników w każdej grupie wiekowej.Nasz uczeń Kamil Węglarski zdobył ostatecznie IV miejsce, natomiast Bartkowi Pielużkowi zabrakło zaledwie jednego punktu do zakwalifikowania się do finału. Obaj chłopcy wykazali się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności w zakresie tematyki pożarniczej. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku szkolnym!
Opiekun: Justyna Zawada
Ekonomik po godzinach cz.II We wtorek (5 kwietnia, godz. 17.00) w salach Zamku Królewskiego (Plac Zamkowy 4) nasi młodzi historycy z klas pierwszych wraz z profesor historii p. Katarzyną Rudnicką brali po raz kolejny udział w wykładzie otwartym dotyczącym historii, tradycji i kultury ukraińskiej. Zważywszy na obecną sytuację na wschodzie oraz ogromny przyrost uchodźców szukających schronienia przed wojną w naszym kraju prezydent miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wraz z Pełnomocnikiem Rektora ds. Filii UJK, Jackiem Bonarkiem zainicjowali cykl prelekcji oraz wykładów otwartych dotyczących historii, tradycji i kultury ukraińskiej. Wykład otwarty pn. „Między Litwą, Polską a Rosją – Ruś Kijowska w XI – XVII w.” poprowadził dr Rafał Jaworski. Z zaciekawieniem weźmiemy udział w kolejnym wykładzie 27.04 / środa/o godz.17.00 . Dziękujemy za zaproszenie i współpracę.
Mamy laureatkę Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

W dniu dzisiejszym uczeń naszej szkoły Marcin Brzezowski z klasy IIG zdobył pierwsze miejsce w  konkursie
 " 80 na 80" dotyczącego 80 rocznicy powołania Armii Krajowej na  obszarze okupowanej Polski  w czasie II wojny światowej. Przedmiotem konkursu było przedstawienie obiektu i stworzenie autorskiego opisu miejsca  związanego z Polskim Państwem Podziemnym na terenie naszego województwa. Gratulujemy oraz życzymy  dalszych  sukcesów .
Spotkanie z Rzecznikiem Praw Konsumentów W dniu 28 marca br. uczniowie klas 1B i 2 B mieli okazję spotkać się z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta, panem Łukaszem Mycką. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat praw przysługujących kupującemu i obowiązków spoczywających na sprzedawcy. Uczniowie dowiedzieli się na co zwracać uwagę podczas zakupów, czym się różni reklamacja z tytułu rękojmi od reklamacji z tytułu gwarancji oraz jakie strategie stosują sprzedawcy, aby uniknąć odpowiedzialności za wadliwy towar. Pan Rzecznik wyjaśnił także, jak bezpiecznie dokonywać zakupów na odległość i poza lokalem przedsiębiorcy. Uczniowie, jak i ich opiekunowie mieli okazję zadać Panu Rzecznikowi pytania, dotyczące zakupu wadliwych towarów lub usług. Uczniowie 1B i 2 B wiedzą już, że warto być świadomym konsumentem i gdzie się zwrócić , gdy ich konsumenckie prawo zostanie naruszone. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji Obsługi klienta (kl.2B) i podstaw przedsiębiorczości (kl.1B), a ich organizatorem była p. Agnieszka Kłosowicz.
Opracowałą: Agnieszka Kłosowicz
25 MARCA uczniowie klas ósmych odwiedzili nasza szkołę. Podczas dnia otwartego szkolni przewodniczący zapoznali wszystkich zainteresowanych z ofertą edukacyjną technikum, oprowadzili ósmoklasistów po Szkole oraz udzielili wszystkich niezbędnych informacji i odpowiedzieli na wszystkie nawet najbardziej nurtujące młodzież pytania. Jak co roku nie zabrakło atrakcji takich jak.: fotobudka, prezentacja koła teatralnego Auryn oraz nowości- strefy relaksu. Uczennice  klasy 2G- Sandra Cieślak i Alicja Wiśniewska zaprezentowały również swoje niewarygodne umiejętności w zakresie akrobatyki powietrznej. Nie zabrakło również interesujących prezentacji i konkursów przedmiotowych, w których ósmoklasiści bardzo chętnie brali udział.
Przypominamy, że nasza szkoła kształci na kierunkach: technik ekonomista, technik rachunkowości, technik fotografii i multimediów, technik handlowiec, technik logistyk i technik reklamy.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy !!!!!
 

Kontakt

ul. Leonarda 12/14
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Wtorek 16 lipca 2024

Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda

Na skróty