Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł Srebrnej Szkoły 2024

8 maja w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczną się obchody upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego nastąpiło przerwanie działań wojennych. Było to wynikiem podpisania 7 maja o godzinie 2.41 przez przedstawiciela niemieckiego admirała Dönitza aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych.Wojna trwała sześć lat, a uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Ogólne straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe niż podczas I wojny światowej. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, w tym około trzy miliony Żydów.Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 roku również na froncie wschodnim. W końcowych operacjach II wojny światowej w działaniach na Wschodzie i Zachodzie łącznie brały udział dwie armie, trzy różne korpusy oraz kilkadziesiąt samodzielnych związków taktycznych, oddziałów i pododdziałów.W lipcu i sierpniu 1945 roku w Poczdamie przywódcy sprzymierzonej wielkiej trójki (Stanów Zjednoczonych, ZSSR, Wielkiej Brytanii) ustalili zasady polityki wobec Niemiec. Kapitulacja położyła kres niemieckiej narodowo-socjalistycznej ideologii, która kierowała tym krajem od 12 lat. W wyniku ustaleń poczdamskich Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, a na odzyskanie niepodległości musiała czekać aż do 1989 roku.

Dnia 11 kwietnia klasy 1AR i 2B wraz z opiekunami panią M.Wochyń- Biernacka, panią B.Czapską oraz panią M.Ostrowską- Rokitą wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw zwiedziliśmy najbardziej rozpoznawalny budynek w Polsce-Pałac Kultury i Nauki. "Obiekt, który na stałe wrósł w panoramę stolicy. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego Warszawy, dla innych jest symbolem minionego systemu. Pałac Kultury i Nauki to jeden z najbardziej tajemniczych wieżowców na świecie, bez którego ciężko dziś wyobrazić sobie Warszawę." Zobaczyliśmy co skrywa w swoich murach. Zwiedziliśmy przepiękne reprezentacyjne sale, wjechaliśmy na taras widokowy, ale przede wszystkim pan przewodnik zapoznał nas z niezliczoną ilością ciekawych opowieści i anegdot, legend, ale i faktów dotyczących jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich budynków.
Następnie udaliśmy się w sentymentalną podróżą do czasów młodości naszych rodziców, by poznać rzeczywistość w jakiej dorastali. Zwiedziliśmy "Muzeum Życia w PRL", znajdujące się przy placu Konstytucji. Miejsce wypełnione pamiątkami z epoki PRL w Polsce, nierzadko spotykanymi jeszcze w zakamarkach babcinego mieszkania...
Ostatnim punktem naszej pordróży było Muzeum Powstania Warszawskiego. MPW jest wyrazem hołdu mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Na  ekspozycji muzealnej przyjrzeliśmy się  ubiorom Powstańców.Oglądając fotografie i filmy, w tym Miasto ruin poznaliśmy Warszawę przedwojenną,okupacyjną oraz tę z okresu powstańczych walk. Dostrzegliśmy etapy zniszczeń i strat, jakie wówczas poniosła stolica. Za pomocą obrazów i dzwięków przedstawiono historię Warszawy.
Sercem Muzeum jest stalowy Monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Byliśmy w miejscu, w którym powinien być każdy Polak.
Zwiedzanie - Pałac Kultury i Nauki (pkin.pl)
Dziś mury Ekonomika pożegnali nasi absolwenci. 
Życzenia złożone przez Pana Dyrektora, wychowawców, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i wiele innych osób niechaj Wam się spełnią w 100%. 
Życzymy Wam powodzenia na Maturze i samych sukcesów w dalszym, dorosłym życiu. 
Trzymamy za Was kciuki!!!
Foto: Marcin Brzezowski

"Wivat Maj trzeci Maj"
 Dziś w nadchodzącą 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji  3 Maja oraz zbliżającym się Dniem Flagi młodzież z koła teatralno- dziennikarskiego AURYN  przygotowała słuchowisko  pt. "Konstytucja 3 Maja 1791 roku"które przypomniało społeczności EKONOMIKA   jak ważny był to dokument w państwie demokratycznym.  Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako konstytucją 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.
Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.2 maj 2021. Opracowała: K.Rudnicka
Wybraliśmy projekt naszej szkolnej maskotki, a nie było to łatwe zadanie. Dokonkursu zgłoszono 31 bardzo różnych prac, przygotowanych przez uczniów z SP Nr 5 w Piotrkowie Tryb., Katolickiej SP im. J. Bosko, Katolickiej SP Sióstr Dominikanek oraz uczniów „Ekonomika”. Maskotką szkoły został KALKULATOR! Projekt maskotki przygotowała uczennica SP nr 5 Kinga Stus pod okiem nauczycielki plastyki pani Iwony Sobańskiej. Jury konkursowe przyznało również dwa wyróżnienia dla uczniów tej samej szkoły: dla Bartosza Turka oraz Marii Eksman. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym uczniom gratulujemy zdolności i kreatywności. Projekt maskotki został nieco zmodyfikowany w programie graficznym i teraz przyszedł czas na jego realizację.

Zespół ds. Promocji Szkoły
W dniu 20 kwietnia b.r., w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w
Piotrkowie Trybunalskim, odbyły się eliminacje powiatowe XLV edycji Ogólnopolskiego
Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej został
objęty patronatem honorowym Starosty Powiatu Piotrkowskiego – Piotra Wojtysiaka,
który ufundował nagrody główne.
Naszą szkołę reprezentował Kamil Węglarski - uczeń klasy IIIH, przygotowywany
pod kierunkiem pani Justyny Zawady. W wyniku eliminacji pisemnych i ustnych Kamil
zdobył ostatecznie III miejsce w powiecie. Jednocześnie okazał się najlepszy spośród
wszystkich uczniów z piotrkowskich szkół ponadpodstawowych.
Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych
sukcesów w przyszłym roku szkolnym!
W dniach 7 i 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Miasta w Piłce Nożnej Chłopców i Dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowali:
Wiktoria Ogłoza 3L
Milena Krzemieniewska 3L
Natalia Majewska 3L
Kornelia Krych 3L
Gabrysia Wężyk 4K
Milena Jagodzińska 4K
Amelka Białasińska 4L 
Asia Kluf 3f
Anna Glinka 
Karolina Traczyk 2d
Wiktoria Ezsias 3b 
Kamil Pitek 
Filip Kucharczyk 
Mikołaj Lasota
Patryk Żurek 3b
Kacper Bąkowicz 3L
Adrian Rogowski 4r
Igor Wawrzyńczak
Bartosz Socha
Piotrek Pytka
Krystian Wojtasiak
Krzysztof Doromoniec 4c
13-04-2022

AKCJA ŻONKIL 2022


Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Pierwszą edycję „Żonkili” zorganizowano w dniach 19-21 kwietnia 2013 roku na ulicach Warszawy i wielu innych miast w Polsce. Ponad 500 wolontariuszy rozdawało ponad 50 tys. papierowych żonkili oraz około 80 tysięcy ulotek z informacjami o Powstaniu.
Laser game, zoo, centrum techniki i nauki Ec1. Aneta Wlodarczyk
W piątek 08.04.2022 roku w Poznaniu odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Finansach "Finansomanii". Naszą szkołę reprezentował Maciej Kwapiński, który w eliminacjach szkolnych pokonał ponad 1400 osób a w zawodach okręgowych 250. W finale Olimpiady wywalczył 17 miejsce wygrywając tym samym indeks na studia na dowolny kierunek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Dodatkową nagrodę stanowią specjalne uprawnienia w procesie rekrutacji na 10 innych Uczelni Ekonomicznych w tym m. in. SGH w Warszawie. Jest to ogromny sukces Maćka ponieważ będąc  w klasie 3 ma już zapewniony indeks na studia.
W drodze do Poznania Maćkowi towarzyszyła p. B.Czerwik opiekun merytoryczny Olimpiady.
Maćkowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 

Kontakt

ul. Leonarda 12/14
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Wtorek 16 lipca 2024

Benedykt, Faust, Stefan, Eustacjusz, Eustachy, Andrzej, Dzierżysław, Carmen, Ermegarda, Irmegarda

Na skróty