14 lutego uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrali się do kina na komedię  zatytułowaną: "Masz ci los!" w reżyserii Mateusza Głowackiego. Wszyscy świetnie się bawili i walentynkowo integrowali!
15-02-2023

Dobro wraca!

WALENTYNKI to nie tylko Święto Zakochanych, ale także, jeśli nie przede wszystkim, DZIEŃ MIŁOŚCI. Z tej okazji społeczność szkolna ZSP Nr 5 (EKONOMIKA) w Piotrkowie Trybunalskim, postanowiła obdarować Stowarzyszenie Centrum Pomocy "Panaceum", prowadzące Schroniska dla Osób Bezdomnych w Piotrkowie Trybunalskim, drobnymi upominkami. Dobro wraca, a miłość bliźniego to bezcenny skarb. Szczęśliwych Walentynek!
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie . Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Dowódca jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.19 stycznia 1945 r. Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty Armii wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRS i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego. Opracowała: K.Rudnicka

Ostatni tydzień ferii  minął  mi pod znakiem wolontariatu w Instytucie Pileckiego. W tym czasie  zapoznałem się z wszystkimi etapami pracy w dziale filmowym; począwszy od umieszczenia swoich materiałów w wewnętrznej bazie filmowej Instytutu, aż do montażu kilku filmów na kanał „Świadkowie epoki”, kończąc na nagraniu następnej notacji historycznej. Już wiemy, że to początek dobrej współpracy.
Opracował: Marcin Brzezowski kl.III G
W dniach 23- 27.01 uczeń naszej szkoły Marcin Brzezowski  z klasy IIIG w zawodzie : technik fotografii i multimediów rozpoczął wolontariat w Zespole ds.Projektów Filmowych  Akademii W.Pileckiego w Warszawie.Przypomnijmy uczniowie naszej szkoły: Helena Barczak  ,Sebastian Sąciński oraz Marcin i Maciej Brzezowscy biorący udział w IV edycji Akademii nagrali film historyczny" Przeżycie na całe życie oraz przygotowali  prezentację historyczną "Piotrków i okolice w czasie II wojny światowej'- obie części projektu prezentowane były w MOK- u w Sulejowie ,Zamku w Piotrkowie Trybunalskim oraz w murach naszego Ekonomika społeczności szkolnej a także na podsumowaniu w Augustowie. Marcin wraz z tutorem Panem Grzegorzem Czerniakiem będzie zajmować się obróbką i dokumentacja relacji historycznych widzianych oczami świadków II wojny światowej" Świadkowie Epoki."Jest to dopiero początek drogi naszego zdolnego i pracowitego Marcina ; po powrocie poznamy więcej szczegółów jakże ważnego przedsięwzięcia dla młodego pokolenia filmowców.
20-01-2023

Studniówka 2023

Studniówkę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie zorganizowano 20 stycznia 2023 w Centrum Bankietowo-Konferencyjnym Cristal w Gospodarzu koło Rzgowa. W imprezie uczestniczyło 170 maturzystów oraz zaproszonych przez nich gości. Maturzyści i zaproszeni przez nich goście bawili się przy muzyce, którą przygotowali DJ Marcin Dzwonnik i DJ Sebastian Maślanka.
13-01-2023

MAMY TO!!!

W najnowszym Rankingu 'Perspektyw' EKONOMIK okrzyknięto najlepszym technikum w Piotrkowie Trybunalskim!!!

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przynieśli karmę dla schroniska dla zwierząt.
Pieski i kotki dziękują i pozdrawiają
W dniu 9.01.2023 r. klasy 3AR, 4A, 2G spędziły miło czas na wycieczce w Warszawie. Na początek Centrum Nauki Kopernik, następnie intensywny czas na lodowisku i na koniec obiad w Złotych Tarasach.
10-01-2023

Stefan Rowecki-Grot

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IV L w zawodzie logistyk mieli możliwość odbycia ciekawej lekcji  oraz prelekcji historycznej w Muzeum w Piotrkowie poświęconej postaci Stefana Roweckiego ps."Grot. "Wystawa powstała z okazji 127 rocznicy urodzin Tego Wielkiego Piotrkowianina.Mlodzież dzięki merytorycznej wiedzy pracownika Muzeum p.Pawla Kendry poznała kształtowanie się postawy Roweckiego jego kariery wojskowej w czasie walk lat 1914/1918 wojny bolszewickiej  1920 roku a także powstaniu w czasie II wojny światowej AK i jej dowodzenie do roku 1943. Wystawa oraz prelekcja przybliżyła nam losy Roweckiego jako człowieka i dowódcy pierwszej niepodległej  armii polskiego podziemia w czasie II wojny. światowej.

ul. Leonarda 12/14
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Poniedziałek 20 maja 2024