ODKRYWKA WĘGLA BRUNATNEGO „Bełchatów”

_DSC6914

Niemal 60 lat temu na terenie regionu bełchatowskiego w miejscowości Piaski, odkryto węgiel brunatny. Oddział Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie.
W ramach odkrytego złoża o zasobach szacowanych wówczas na 2 mld ton wydzielono trzy obszary jego zalegania:
  • Pole „Bełchatów”  - musiało upłynąć aż 20 lat, by wydobyć pierwsze tony tego surowca;
  • Pole „Szczerców” – i tutaj właśnie uczniowie naszej szkoły mogli w bezpośrednim kontakcie poprzez zjazd do wyrobiska zobaczyć pracę potężnych maszyn;
  • Pole „Kamieńsk” – które aktualnie nie jest przewidziane do gospodarczego wykorzystania.
Oddział Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, to nie tylko węgiel brunatny ale również kopaliny towarzyszące tj. iły, humus i kreda jeziorna. Ważnym elementem działalności KWB jest dbałość o środowisko naturalne. Podejmowane inwestycje i innowacje przyjazne środowisku, pozwalają na znaczne ograniczanie skutków eksploatacji złoża węgla. Dowodem proekologicznych działań są liczne wyróżnienia i nagrody w tej dziedzinie.
Cieszymy się, że część uczniów naszej szkoły mogła uczestniczyć w zwiedzaniu tak strategicznego obiektu, poznając w ten sposób całą logistykę gospodarowania źródłem energii jakim jest węgiel brunatny. Dziękujemy pracownikom za bardzo miłą atmosferę i wyczerpujące informacje.
MWB