97 rocznica odzyskania Niepodległości

11 listopada
            11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Polacy mimo upływu lat nadal w przeważającej liczbie są patriotami. 11 listopada jest uroczyście obchodzony na terenie całego kraju, również w naszym mieście. Tego dnia Polacy jednoczą się i wspólnie upamiętniają historyczne wydarzenie, oddają cześć rodakom, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę.
            Ponownie delegacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim nie mogło zabraknąć na uroczystościach zorganizowanych przez władze miasta, które poprzedziła uroczysta msza w intencji Ojczyzny w kościele oo. Bernardynów. Po eucharystii wszyscy przybyli przeszli pod pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie uroczyście m.in. odśpiewano hymn narodowy, po czym okolicznościowe przemówienie tradycyjnie wygłosił prezydent Krzysztof Chojniak. W obecności Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Nowego Glinnika uroczyste ślubowanie złożyli członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec", wśród których był także uczeń naszej szkoły Filip Sencio.
            Po ślubowaniu przedstawiciele "Ekonomika" złożeniem kwiatów oddali hołd bohaterom walk o niepodległość naszego kraju.

Oprac. mgr Piotr Bereska