Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł Srebrnej Szkoły 2024

25-lecie istnienia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
20161103_102156
Deutsch-Polnisches Jugendwerk
W bieżącym roku jubileusz 25-lecia istnienia obchodzi Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) – instytucja, dzięki której nasza szkoła ma możliwość organizacji wymiany młodzieży z niemiecką szkołą w Esslingen.
Z tej okazji w dniach 3-4 listopada PNWM zorganizowało kongres „Laboratorium Wymiany”, który odbył  w Centrum Konferencyjnym  przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a na który zaproszonych zostało dwoje nauczycieli naszej szkoły.
W Warszawie spotkało się 200 nauczycieli i innych organizatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży szkolnej z Polski i Niemiec.
Słowo powitalne wygłosiła Marzenna Drab, Podsekretarz Stanu w MEN. Podczas otwarcia minister Drab stwierdziła: "Dziękuję wszystkim zaangażowanym w polsko-niemiecką wymianę młodzieży. To oni przekazują młodym ludziom ważną umiejętność ciekawości i otwarcia na świat. PNWM daje młodzieży możliwość spotkania. To, czego uczestnicy uczą się podczas wymiany, to ważny segment nauki, który wpływa na przyswajanie wiedzy." Uczestnicy spotkania wspólnie pracowali nad nowymi pomysłami, tematami i metodami pracy dla projektów wymiany uczniów. W trakcie warsztatów i dyskusji dzielili się swoimi doświadczeniami. W polsko-niemieckich grupach pochylili się między innymi nad tematami: różnorodności polsko-niemieckich projektów, wykorzystania najnowszych mediów, kompetencji międzykulturowych kadry i uczestników, a także zdobywania środków finansowych.
Poprzez kongres PNWM chciała zwrócić uwagę na miejsce i rolę wymiany w szkole oraz na znaczenie wymiany polsko-niemieckiej dla połączenia edukacji formalnej i pozaformalnej. W dyskusji na ten temat wzięli udział między innymi Gernot Stiwitz, dyrektor Urzędu ds. Wymiany Szkolnej przy niemieckim Sekretariacie Konferencji Ministrów Oświaty oraz Grzegorz Chorąży, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
„Laboratorium Wymiany” to pierwsze tak duże spotkanie osób zajmujących się polsko-niemiecką wymianą uczniów pomiędzy szkołami w Polsce i Niemczech. PNWM zapewnia jednak, że nie ostatnie, gdyż dwudniowe spotkanie tak dużej liczby nauczycieli pokazało jak wiele pracy i pomocy jest nadal potrzebnej przy organizacji wymiany a także jak wiele można osiągnąć poprzez współpracę i wymianę doświadczeń zaangażowanych nauczycieli.
Nasza wymiana dzięki PNWM, Urzędowi Miasta, Dyrekcji Szkoły, wszystkim nauczycielom i uczniom  trwa już, albo dopiero13 lat. Kolejna już wkrótce, bo wiosną 2017 roku. Liczymy, że wiedza i doświadczenie zdobyte podczas kongresu przyczyni się do jeszcze lepszej organizacji przyszłorocznego spotkania.
Witold Ściegliński/Magdalena Rudzka
 
powrót