Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł Srebrnej Szkoły 2024


80 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie, któremu podlegały Siły Zbrojne RP. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór - do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek - do 19 stycznia 1945 roku.Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła na początku 1942 roku ok. 100 tys., zaś w lecie 1944 roku już ok. 380 tys., w tym: ok. 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku - pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego.Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość".

Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.
Opracowała : Katarzyna Rudnicka


W dniu 4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto to zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Poprzez pamięć o tym dniu możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z osobami dotkniętymi problemami onkologicznymi, jak również zwiększyć świadomość dotyczącą profilaktyki i diagnostyki, bowiem w wielu przypadkach wczesne wykrycie tych chorób prowadzi do ich całkowitego wyleczenia. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli o Światowym Dniu Walki z Rakiem poprzez wykonanie prac plastycznych, które stanowią formę solidarności i wsparcia dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi oraz podkreślają, jak ważną rolę w ich zdiagnozowaniu odgrywa profilaktyka.
Autorom wszystkich prac serdecznie dziękujemy.

Wiktoria Maszczyk, uczennica naszej szkoły zakwalifikowała się do XVII Okręgowej Olimpiady Przedsiębiorczości. Hasłem przewodnim Zawodów są - Strategie inwestowania na rynku kapitałowym . Do okręgu Katowickiego dostało się 250 olimpijczyków z 5 województw, w tym Wiktoria na 38 miejscu. Finał Okręgu odbędzie się 4 marca 2022 on-line. Trzymajmy kciuki ,by Wiktoria awansowała na zawody centralne, które odbędą się w SGH w Warszawie .
Opiekun merytoryczny Agnieszka Błaszczyk
06-02-2022

Sukces Wiktorii

!!!
05-02-2022

Sukces Macieja

!!!
Znalazłeś już wymarzoną szkołę? Zapraszamy do nas!!! 
 Wyzwolenie obozu Auschwitz
19-01-2022

Ekonom Express

Dzień dobry! A nawet bardzo dobry  Dzisiaj o godzinie 10:00 premiera naszego "Ekonom Ekspres" czyli szkolnych wiadomości.
Dzięki Rozalia Grzelak, Ani Bukalskiej, Alicji Nowak i Rafał Pietras powstała tym razem relacja z całego półrocza, ale od nowego semestru będziemy robić nagrywki każdego miesiąca. Pozdrawiamy i zapraszamy do oglądania.
Okupacja Piotrkowa Trybunalskiego trwała od września 1939 roku. Hitlerowcy zostali wyparci z miasta 18 stycznia 1945 roku. Tego dnia nacierające od strony Sulejowa i Rozprzy wojska radzieckie zajęły miasto. W walce o Piotrków zginęło około 1.200 żołnierzy Armii Czerwonej.
W pierwszą rocznicę wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego - 18 stycznia 1946 roku - ówczesna Miejska Rada Narodowa dla uczczenia pamięci poległych w walce z okupantem niemieckim zmieniła nazwę osiedla "Nowy Świat" na osiedle "Wyzwolenia".
Opracowała: K.Rudnicka
16-01-2022

Finansomania

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Finansach

Kontakt

ul. Leonarda 12/14
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486496
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl

Czwartek 13 lutego 2025

Arleta, Grzegorz, Katarzyna, Jordana, Toligniew

Na skróty