Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim

2018

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =
Ekonomik w Esslingen
Już po raz piętnasty młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 uczestniczyła w wymianie z zaprzyjaźnioną szkołą J.F.Kennedyego w Esslingen. W tegorocznej wymianie wzięło udział 12 uczniów oraz troje opiekunów. Ze względu na 15-stą rocznicę trwania wymiany przez kilka dni w Esslingen gościła również Pani Dyrektor Joanna Białaczewska.
Podczas pobytu w zaprzyjaźnionym mieście młodzież gościła u niemieckich rodzin uczestnicząc w ich życiu codziennym oraz realizowała program przygotowany przez gospodarzy.
W poniedziałek młodzież wzięła udział w oficjalnym spotkaniu z Dyrekcją szkoły w Esslingen oraz przedstawicielami Ratusza zajmującymi się współpracą partnerską miast i szkół. Popołunie spędziła natomiast na miejskiej grze poznając miasto i jego zabytki.
We wtorek młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w zajęciach szkolnych u młodzieży goszczącej. Popołudnie natomiast spędziła w Ludwigsburgu gdzie wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez Centralę Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych. Wykład i ćwiczenia przygotowane przez Centralę miały przede wszystkim zapoznać uczniów z pracą instytucji oraz być swoistą lekcją historii nawiązującą do działań podjętych przez Niemców w celu ukarania zbrodniarzy II wojny światowej.
Środa i czwartek to dwudniowa wycieczka do Europapark – jednego z największych parków rozrywki w Europie oraz do Strasburga, gdzie młodzież miała okazję zwiedzić Parlament Europejski oraz Stare Miasto w Strasburgu.
W piątek młodzież miała okazję sprawdzić swój spryt i kondycję podczas wizyty w Klettenwald – Parku linowo-wspinaczkowym. Piątkowe popołudnie i sobotę młodzież spędziła w niemieckich rodzinach, które również zapewniły naszym uczniom bogaty program. Wielu z nich zwiedziło Stuttgart, pobliskie okolice Esslingen, czy muzeum i fabrykę Mercedesa.
Mimo zmęczenia, wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i już nie mogą doczekać się  przyszłorocznej wymiany, podczas której będą gościć niemieckich kolegów u siebie.