Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5
w Piotrkowie Trybunalskim

2017

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

W dniach 27.05.-1.06.2017 r.   Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 gościł grupę 12 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły im. J. F. – Kennedy’-go z Esslingen.  Była to już siódma wizyta gości Niemiec  w ramach wymiany uczniów naszych szkół.
W sobotnie przedpołudnie ( 27.05.) niemieccy uczniowie i ich opiekunowie zostali powitani w Krakowie na lotnisku Balice przez przedstawicieli naszej szkoły. Następnie wszyscy razem udali się na krakowskie Stare Miasto. Uczniowie odbyli spacer po Starówce. Zobaczyli m.i.n. Kościół Mariacki i Sukiennice. Wieczorem niemieccy uczniowie przybyli do Piotrkowa, gdzie czekali na nich nasi uczniowie. Było późno, dlatego bagaże  szybko  zostały rozdzielone i uczniowie niemieccy ze swoimi partnerami  odjechali do goszczących ich rodzin.
W niedzielę ( 28.05) uczniowie  niemieccy  oprowadzani przez przewodnika poznawali  historię i zabytki Piotrkowa Trybunalskiego, a następnie w amfiteatrze oglądali Festiwal Miast Partnerskich.
W poniedziałek ( 29.05.) młodzież niemiecka wraz z uczniami polskimi przybyła do szkoły. Goście z Niemiec zostali oficjalnie przywitani przez  dyrektor szkoły panią Joannę Białaczewską. Uczniowie polscy zaprezentowali multimedialną prezentację z ubiegłorocznego pobytu naszych uczniów w Esslingen i zapoznali gości z systemem polskiego szkolnictwa. Następnie uczniowie niemieccy zwiedzali szkołę , a w pracowni fototechnicznej obejrzeli wystawę fotograficzną przygotowaną przez naszego ucznia Patryka Śpiewaka. Tutaj też uczniowie zrobili sobie wiele wspólnych zdjęć. Potem uczniowie przeszli na boisko szkolne, gdzie grali   w koszykówkę.  
We wtorek ( 30.05.) uczniowie niemieccy i polscy uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Zamek Królewski, zobaczyli Starówkę i odbyli spacer Krakowskim Przedmieściem.
W środę ( 31.05.) młodzież polska i niemiecka wyruszyła na wycieczkę  do Łodzi. Młodzież przeszła ulicą Piotrkowską od ulicy Piłsudskiego do Placu Wolności podziwiając pięknie odrestaurowane budynki. W trakcie spaceru młodzież zobaczyła także pomniki znanych łodzian: Wł. Reymonta, J. Tuwima,  A. Rubinsteina i S. Jaracza a także Aleję Gwiazd oraz Pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historii Miasta Łodzi.
W czwartek ( 1.06) młodzież polska i niemiecka wyjechała na trzydniową wycieczkę. Tego dnia młodzież  zwiedziła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau, a następnie udała się na miejsce zakwaterowania w Poroninie. Wieczorem  uczniowie pracowali jeszcze nad multimedialną prezentacją z pobytu  w obozie koncentracyjnym.
W piątek ( 2.06.) uczniowie wędrowali Doliną Kościeliską i zwiedzali Zakopane. Odbyli również spacer Krupówkami. Po południu młodzież miała okazję przejechać się bryczkami po Poroninie, a wieczorem bawiła się w grę integracyjną ,, Zmysły”.
W sobotę ( 3.06.) uczestnicy wycieczki wrócili do Krakowa. Tym razem udali się na wzgórze wawelskie, by zobaczyć siedzibę polskich władców.  Następnie udano się na lotnisko ,, Balice”, aby pożegnać gości z Esslingen.